Holy Family Canossian College

Student Achievements

Competition / ActivityAwardAwardee
Academic
第七十屆香港學校朗誦節
Chinese Section
二人朗誦 - 粵語冠軍Tammy Chow2D
冠軍Judy Chow2D
亞軍Charlene Chow1A
亞軍Cadence Cheung1B
亞軍Christy Ng1B
亞軍Courtney Tsui1B
季軍Hailey Cheng1B
季軍Sheryl Ng1B
散文獨誦 - 普通話亞軍Sara Leung1C
亞軍Eunice Leung1D
散文獨誦 - 粵語亞軍Kayleen Ho3C
詩詞獨誦 - 普通話亞軍Eunice Leung1D
季軍Judy Shi4D
季軍Cherry Chan1B
詩詞獨誦 - 粵語季軍Miranda Ding5A
歌詞獨誦 - 粵語季軍Jutta Law3C
2019第二十一屆全港中小學普通話演講比賽
優異星獎Miranda Ding5A
70th Hong Kong Schools Speech Festival
English Section
Choral Speaking1stS5C
Dramatic Duologue1stKory Ko6A
1stGrace Li6B
2ndMarsh Wong5A
2ndKathy Tang5C
Public Speaking Solo: Own Choice1stCherry Yip6D
2ndKristy Chan5A
2ndSonja Soon5D
3rdLouisa Fernandes5C
3rdJeanne Kwok5D
Shakespeare Monologue: Own Choice (Open)3rdHillary Lo5C
Solo Prose Reading (Non-Open)2ndNatalie Chan3C
Solo Verse Speaking (Non-Open)1stNatalie Chan3C
1stVenus Wong1A
1stEunice Leung1D
2ndAimee Lau5D
2ndOlive Lau3C
3rdTristy Hung5B
3rdEunice Au5C
3rdLouisa Fernandes5C
3rdAnna Wong3C
3rdPhoebe Tse1D
2018-2019 Inter-class speech competition
ChampionChelsea Mok3D
2018-2019 Inter-class speech Competition
ChampionKelly Yeung2C
2018-2019 Inter-class speech competition
ChampionVenus Wong1A
2018-2019 Hong Kong Primary and Secondary School English Writing Competition
Senior Secondary Division - Most Creative WriterMeritMinnie Shih5B
中三普通話問答比賽
冠軍S3C
亞軍S3A
亞軍S3B
2017-2018 學年小作家培訓計劃
全年大獎優異獎Jessica Mui4C
最佳表現獎最佳表現獎Jessica Mui4C
最佳表現獎Katty Wong4C
【領略詞中物】故事編寫大賽 初中組
亞軍Vinci Ng2A
中國中學生作文大賽 (香港賽區)
銅獎Winnie Zhang1B
臺灣文化交流寫作大賽
初中組銅獎Katty Wong4C
香港時事評論比賽
中五級冠軍Kelly Chong5A
亞軍Cherry Cheng5A
亞軍Regina Fung5B
季軍Beeson Cheng5C
優異獎Hebe Tse5B
優異獎Michelle Wong5C
優異獎Clarice Fung5D
優異獎Yashelyn Wong5D
中四級冠軍Chloe Chiu4A
亞軍Tia Wong4A
季軍Cherry Ho4B
優異獎Freda Lee4B
優異獎Sandy Ho4C
優異獎Jessica Mui4C
優異獎Belle Chan4D
優異獎Hebe Wang4D
2018 Xiwanbei International Mathematics Contest
BronzeYoyo Leung6A
2018 華夏杯全國數學奧林匹克邀請賽 (華南賽區) 晉級賽
二等獎Kimberly Chang3D
三等獎Jutta Law3C
2018 華夏杯全國數學奧林匹克邀請賽全國總決賽
三等獎Kimberly Chang3D
2019 The Hong Kong Mathematical High Achievers Selection Contest
2ndKimberly Chang3D
Hong Kong and Macau Mathematical Olympiad Open Contest
GoldJamie Yeh5A
GoldChrissy Lau3C
GoldWinnie Zhang1B
SilverYoyo Li2D
SilverAgnes Tsui2D
SilverCarla Tze2D
SilverCourtney Tsui1B
SilverRachel Woo1B
BronzeMichelle Leung5A
BronzeKimmy Man5A
BronzeChelsea Kwok3A
BronzeNicole Lam2D
Hong Kong International Mathematics Olympiad
SilverKimberly Chang3D
SilverCourtney Tsui1B
SilverRachel Woo1B
BronzeCadence Cheung1B
BronzeWinnie Zhang1B
Math Online Quiz
DistinctionSalube Yeung1C
The 10th Super 24 Invitational Competition
3rdAnn-Sophie Chan1B
3rdAngie Shing1B
Math Online Quiz
DistinctionKelly Chong5A
DistinctionMarsh Wong5A
DistinctionJamie Yeh5A
DistinctionChristy Chow4A
DistinctionCady Wong3C
DistinctionKitty Cen2D
DistinctionCadence Cheung1B
DistinctionWinnie Zhang1B
STEM Day – Distinction Award
DistinctionBelle Chan4A
DistinctionAngie Lam4A
DistinctionCharis Law4A
DistinctionSumi Chan3C
DistinctionVenus Wong1A
DistinctionHilary Lau1B
DistinctionEvelyn Chau1D
DistinctionRebecca Suen1D
DistinctionAngela Suen1D
2018 International Biology Olympiad
Hong Kong ContestBronzeBobo Li5C
2018-2019 S3 Scientific Investigation
Oral presentationGood Performance3A group 2
Good Performance3C group 1
Good Performance3C group 4
Written ReportGood Performance3A group 2
2018-2019 Race to the Line micro:bit 英國模型火箭車(香港站)
我最喜愛的火箭車Jutta Law3C
我最喜愛的火箭車Hilda Lee3C
2018–2019 Musical Instrument Design Competition
Outstanding Performance Award3rdTeresa Fung5C
3rdTiffany Chan5D
3rdNicole Chan5D
3rdTracy Puk5D
CISCO Innovation Challenge
Award for CreativityJutta Law3C
Award for CreativityHilda Lee3C
Award for CreativityCherry Chan2D
Award for CreativityCharmaine Li2D
2018-2019 HKCC Business Excellence Contest
GoldMavis Chan4D
GoldCassie Chong4D
GoldPhoebe Kan4D
GoldViann Lee4D
MeritClaudia Cheung5C
MeritGigi Lau5C
MeritBobo Li5C
MeritJenny Phan5C
2018-2019 HKICPA Accounting and Business Management Case Competition
Outstanding Performance TeamTeresa Fung5C
Outstanding Performance TeamGigi Lau5C
Outstanding Performance TeamBobo Li5C
2019 Smart City Business Plan Competition
3rdHFCC
Micro:bit UK Model Rocket Car Competition Fun Day
ChampionCherry Chan2D
ChampionTiffany Kei2D
ChampionVanesse Ngai2D
ChampionAgnes Tsui2D
ChampionAmy Yu2D
2ndMyra Lee2B
2ndGrace Wu2B
3rdKitty Cen2D
3rdDoris Chung2D
3rdNicole Lam2D
3rdZoe Lam2D
S3 Responses to Reading Competition
3AChampionVicky Chan3A
2ndSasha Yeung3A
3rdChelsea Kwok3A
3BChampionBernice Wong3B
2ndSophie Au Yeung3B
3rdAudrey Yu3B
3CChampionHailey Wong3C
2ndNicole Lee3C
3rdAnn Wong3C
3DChampionCherry Tam3D
2ndEmily Lo3D
3rdKatie Yip3D
Music
鵬程盃第4屆歌唱大賽 - 初中普通話獨唱組
冠軍Natalie Chan3C
2019 Hong Kong International Handbell Olympics
Intermediate Handbells SectionBronzeHFCC
2019 Hong Kong Joint School Music Competition
Secondary School Ensemble (String)SilverHFCC
Symphony Orchestra (Secondary)SilverHFCC
71st Hong Kong Schools Music Festival
Guzheng Solo - Senior2ndAthena Iu2B
Pipa Solo - Junior3rdJanet Lam1B
Violin Solo – Grade Five1stRachel Wong2A
Hong Kong Schools Music & Arts Festival
Piano SoloGoldNatalie Chan3C
第十三屆國際藝術音樂大賽
古箏8級組 金獎Athena Iu2B
古箏少年A組 銅獎Anna Wong3C
2019 Hong Kong Joint School Music Competition
Secondary School Group Ensemble (Singing)GoldHFCC
71st Hong Kong Schools Music Festival
Vocal Solo – Singing in Chinese – Age 14 or under – Girls – Secondary3rdNatalie Chan3C
Mixed Voice – Singing in Chinese – Second Division - Senior1stHFCC
Secondary School Choir – Singing in Chinese – Girls – Second Division - Senior1stHFCC
Secondary School Choir – Singing in Foreign Language – Girls – Second Division - Junior2ndHFCC
Art
Visual Arts
Athletics Meet Cover Design Competition1stPhoebe Cheung4D
2ndCharlotte Tan4C
3rdGrace Pang4C
MeritMiki Chan4B
MeritNikke Kwok4C
MeritVinci Ng 2A
2018-2019 全港中小學產品設計大賽
衛生保健或復康產品 - 智能復康產品最佳外觀獎Tiffany Chan5D
最佳外觀獎Nicole Chan5D
最佳外觀獎Tracy Puk5D
2018-2019 First term Classroom board design competition on“Learning With Passion”
Junior levelChampionS1B
2ndS2D
3rdS2C
Senior levelChampionS4A
2ndS4B
3rdS4C & S5
2018-2019九龍倉全港中學生繪畫比賽
優異獎Hitomi Lee6C
2018香港青少年視藝大賽組(西洋畫組) - 冠軍
冠軍Tiffany Chan4A
2019 Readathon
S1ChampionChristy Chan1D
S2 ChampionKelly Chan2B
S3ChampionAmanda Wong3B
S4ChampionSimmy Choi4D
S5ChampionYashelyn Wong5D
2019 Readathon - Winning Class
S1ChampionS1D
S2ChampionS2D
S3ChampionS3B
S4ChampionS4D
S5ChampionS5D
喜樂四格漫畫創作比賽
冠軍Kelly Chan2C
亞軍Ariel Choy2D
第八屆國際巡迴賽(日本站) 繪畫比賽
青少年組亞軍Vinci Ng2A
2018-2019 3D Drawing Design Competition
ChampionBobo Li5C
2ndMiranda Ding5A
3rdYoyo Li2D
2018-2019 HFCC SA Logo Design Competition
1stPhoebe Cheung4D
2ndHitomi Lee6C
3rdChloe Chiu4A
Swimming Gala Cover Design Competition
1stJenny Cheng4D
2ndPhoebe Cheung4D
3rdAriannie Chan4A
MeritAimee Lau5D
MeritAmena Tse 4D
MeritOlive Lau3C
Drama
2018-2019 Hong Kong School Drama Festival
Award for Commendable Overall PerformanceHFCC
Award for Outstanding CooperationHFCC
Award for Outstanding Performer Marvia Lee5B
Chloe Lee4B
Belle Chan4D
Anna Wong3C
Turana Wong2A
Kelly Yeung2C
Award for Outstanding Stage EffectHFCC
Culture
Rope Skipping
S.1-S.2 Inter-class Rope Skipping CompetitionChampionS2D
2ndS2C
3rdS2B
文件夾封面設計比賽
中一級冠軍Angela Suen1D
亞軍Angie Shing1B
季軍Hamida Ma1B
中二級冠軍Brittany Chau2D
亞軍Jackie Lam2B
季軍Janice Wu2A
中三級冠軍Amanda Wong3B
亞軍Kayleen Ho3C
季軍Athena Fong3D
中四級冠軍Phoebe Kan4D
亞軍Tiffany Chan4A
季軍Belle Chan4D
2018 Canossian Global Youth Conference
Certificate of AppreciationJackie Chan5A
Rachel Cheung5A
Victoria Lau5A
Vicky Tang5A
Marsh Wong5A
Cindy Au Yeung5C
Sports
Athletics
Inter-school Athletics Competition DIII A2
Girls A GradeChampionHFCC
Girls A Grade 200m3rdKingtzy Chan6B
4thAngie Lai1B
Girls A Grade 4 × 100m Relay - Final round2ndKingtzy Chan6B
2ndIsabel Law6B
2ndWendy Mok 4D
2ndAngie Lai1B
Girls A Grade 4 × 100m Relay - Preliminary round2ndKingtzy Chan6B
2ndIsabel Law6B
2ndKeiko Wong6B
2ndWendy Mok4D
Girls A Grade Discus Throw1stKingtzy Chan6B
Girls A Grade High Jump3rdMichelle Leung5A
Girls B Grade 2ndHFCC
Girls B Grade 4 × 100m3rdCharis Law4A
3rdKristen Lee4A
3rdWinnie Mok4D
3rdCharmaine Wong3D
Girls B Grade Discus Throw2ndJolly Chan4D
4thGinny Cheung4B
Girls B Grade Long Jump2ndCharmaine Wong3D
Girls B Grade Shot Put2ndGinny Cheung4B
Girls C Grade 3rd HFCC
Girls C Grade 100m Hurdle1stDorothy Wong1B
Girls C Grade 4 × 100m4thNicole Cheung2C
4thKara Kok1A
4thDorothy Wong1B
4thBetsy Chui1D
Girls C Grade Discus Throw2ndMay Lam2B
Girls C Grade High Jump4thCherry Chan2D
Girls Overall ChampionHFCC
Po Leung Kuk Choi Kai Yau School
4 × 100m Invitation Relay2ndNicole Cheung2C
2ndKara Kok1A
2ndDorothy Wong1B
2ndBetsy Chui1D
Pui Tak Canossian College
4 × 100m Invitation Relay3rdCharis Law4A
3rdKristen Lee4A
3rdWinnie Mok4D
3rdCharmaine Wong3D
Qualied College Athletics Meet
4 × 100m Invitation Relay3rdKingtzy Chan6B
3rdIsabel Law6B
3rdKeiko Wong6B
3rdRachel Cheung5A
St Francis’ Canossian College
4 × 100m Invitation Relay3rdNicole Cheung2C
3rdKara Kok1A
3rdDorothy Wong1B
3rdBetsy Chui1D
St. Teresa Secondary School
4 × 100m Invitation Relay2ndCharis Law4A
2ndNicole Cheung2C
2ndKara Kok1A
2ndAngie Lai1B
Tak Nga Secondary School
4 × 100m Invitation Relay1stCharis Law4A
1stKristen Lee4A
1stWendy Mok4D
1stWinnie Mok4D
2018 Kwun Tong District Athletics Competition
Girls Youth Group D Discus1stJolly Chan4D
Girls Youth Group D Shot Put2ndJolly Chan4D
第33屆新界區際田徑運動大會
女子少年組200米季軍Angie Lai1B
女子少年組跳高季軍Angie Lai1B
Dance
2019 國際盃才藝大賽
舞蹈 - 中學組 初中組金獎Camille Chan2C
第55屆學校舞蹈節
中學組 中國舞 (群舞) -古麗甲級獎HFCC
中學組 中國舞 (群舞) -苗家女甲級獎HFCC
中學組 中國舞 (獨舞)優等獎Kelly Cheung5D
中學組 中國舞 (雙人舞)甲級獎Rosella Lam5A
甲級獎Apple Chu5B
中學組 東方舞 (三人舞) 甲級獎Angel Kwong4A
中學組 東方舞 (三人舞)甲級獎Cassie Chong4D
甲級獎Camille Chan2C
中學組 東方舞 (獨舞) 甲級獎Camille Chan2C
2019 九龍城區舞蹈比賽
公開組 東方民族舞優異獎HFCC
2018 cum IDTA Trophy President Cup Super International
Single Age 15 above Chacha Solo3rdJackie Chan5A
Single Age 15 above CRJ Solo1stJackie Chan5A
Single Age 15 above Jive Solo1stJackie Chan5A
Single Age 15 above Latin CSRPJ Solo2ndJackie Chan5A
Single Age 15 above Rumba Solo3rdJackie Chan5A
2018 星藝盃 公開組
東方舞 - 獨舞銀獎Camille Chan2C
第十二屆香港青少年及幼兒藝術節
初中組, 東方舞, 獨舞冠軍Camille Chan2C
第十一屆中國青少年(香港) 舞蹈比賽
中學組 高中組 A隊冠軍HFCC
中學組 高中組 B隊亞軍HFCC
Dodgeball
2018-2019 S.5-S.6 Inter-class Dodgeball CompetitionChampionS5C
2ndS5A
Dodgebee
S.3-S.4 Inter-class Dodgebee CompetitionChampionS4D
1st Runner upS4A
2nd runner upS3A
Fencing
2018-2019 Inter-School Fencing Competition 1stAlly Liu1C
Frisbee
2018 LUAC Frisbee Tournament3rdHFCC
Rope Skipping
2019 全港跳繩錦標賽
4 × 30秒單車速度跳接力比賽 (公開賽) (十六歲或以下混合組)季軍Amy Fan3C
4 × 30秒單車速度跳接力比賽 (公開賽) (十六歲或以下混合組) 季軍Sherry Yam3B
二人車輪花式比賽 (十四歲或以下女子組) 亞軍Kelly Chan3B
亞軍Charlotte Lai2B
個人花式比賽(十五歲女子組) 亞軍Sherry Yam3B
Swimming
2018-2019 Inter-school Swimming Competition DII
Girls A Grade 4 × 50m Freestyle Relay4thCherrie Chong6A
4thIsabel Law6B
4thAngel Kwong4A
4thRoxy Yeung2D
Girls A Grade 50m Backstroke4thCherrie Chong6A
Girls B Grade 100m Freestyle3rdCarrie Yeung2C
2018地區分齡游泳比賽
沙田區 - 女子青少年F組100米自由泳 冠軍Gloria Lam4C
沙田區 - 女子青少年F組50米自由泳亞軍Gloria Lam4C
沙田區 - 女子青少年F組50米蝶泳季軍Gloria Lam4C
灣仔區 - 女子青少年F組100米蝶泳 冠軍Gloria Lam4C
灣仔區 - 女子青少年F組50米自由泳 季軍Gloria Lam4C
2019 龍城康體杯游泳邀請賽
12 歲女子組 - 50米蛙泳冠軍Angie Lai1B
2019 龍城康體杯游泳邀請賽
13 歲女子組 - 50米蛙泳亞軍Alice Au2D
2019 龍城康體杯游泳邀請賽
13 歲女子組 - 50米蛙泳季軍Sara Leung1C
14 歲女子組 50米背泳季軍Cecily Tse2C
14 歲及以上女子組 - 50米蛙泳亞軍Yuki Cheung3C
季軍Cecily Tse2C
14 歲及以上女子組 - 50米蝶泳冠軍Gloria Lam4C
Kit Sam Lam Bing Yim Secondary School
4 × 50m Invitation Relay3rdGloria Lam4C
3rdMartha Tam4C
3rdCecily Tse2C
3rdJenny Cheuk1A
Pui Tak Canossian College Swimming Gala
4 × 50m Invitation Relay3rdCassie Chong4D
3rdYuki Cheung3C
3rdCarrie Yeung2C
3rdTiffany Kei2D
St. Francis' Canossian College Swimming Gala
4 × 50m Invitation Relay1stCassie Chong4D
1stCecily Tse2C
1stCarrie Yeung2C
1stAngie Lai1B
2018 Wong Tai Sin District Swimming Competition
Girls 13-17 4 × 50m Medley Relay2ndGloria Lam4C
2ndMartha Tam4C
2ndYuki Cheung3C
2ndCarrie Yeung2C
Tennis
2018-2019 District Age Group Tennis Competition
Eastern District - Girls Age 13-14 Singles1stMay Lam2B
Islands District - Women's Singles1stKingtzy Chan6B
Kwun Tong District - Women's Singles1stKingtzy Chan6B
Kwun Tong District - Mixed Doubles1stMay Lam2B
Kwun Tong District - Women's Doubles1stKingtzy Chan6B
North District - Women's Singles1stKingtzy Chan6B
Sai Kung District - Women's Singles1stKingtzy Chan6B
Shamshuipo District - Women's Singles2ndKingtzy Chan6B
Tai Po District - Women's Singles1stKingtzy Chan6B
Tsuen Wan District - Women's Singles1stKingtzy Chan6B
Tuen Mun District - Women's Singles1stKingtzy Chan6B
Yau Tsim Mong District - Women's Singles3rdKingtzy Chan6B
2018-Spring Junior Team Tennis
Division B1stMay Lam2B
2018 Hong Kong Junior Tennis Series Competition (Comp 2)ChampionMinnie Law5C
2018 Junior Girl Doubles Championship2ndMinnie Law5C
2018 SCAA/Orbis Bloodstock Open 2ndMinnie Law5C
2019 Nissin HK National Jr Tennis Championships (Junior)ChampionMinnie Law5C
SCAA Chairman Cup Ladies' Double ChampionshipChampionMinnie Law5C
SCAA Chairman Cup Ladies' Singles ChampionshipChampionMinnie Law5C
Service and Leadership
2018–2019 Young Information Technology Ambassador Award
SilverKaren Hui6B
SilverVanessa Hui6C
SilverRoxanna Leung6C
SilverZoe Leung6C
SilverYoyo Chan6D
SilverIsabella Ho6D
SilverKerry Ho6D
SilverNatalie Hui6D
SilverBetty Ng6D
SilverHayley Sham6D
SilverMinnie Shih5B
SilverGigi Lau5C
SilverHillary Lo5C
SilverTracy Puk5D
愛心聚餐活動
同繫於愛大獎同繫於愛大獎S1A
同繫於愛大獎S1B
同繫於愛大獎S1C
同繫於愛大獎S1D
同繫於愛大獎S2A
同繫於愛大獎S2B
同繫於愛大獎S2C
同繫於愛大獎S2D
同繫於愛大獎S3A
同繫於愛大獎S3B
同繫於愛大獎S3C
同繫於愛大獎S3D
同繫於愛大獎S4A
同繫於愛大獎S4B
同繫於愛大獎S4C
同繫於愛大獎S4D
同繫於愛大獎S5A
同繫於愛大獎S5B
同繫於愛大獎S5C
同繫於愛大獎S5D
撒瑪黎雅人大獎撒瑪黎雅人大獎S2A
撒瑪黎雅人大獎S2D
2017-2018年九龍城區少年警訊
最佳學校支會第三名HFCC
2018 West Kowloon Division Red Cross Youth of the Year
Sherman Cheung6C
2018-2019 九龍城區傑出學生選舉
初中組優異獎Hailey Wong3C
高中組優異獎Gigi Cheng5C
2018 明日領袖嘉許獎
嘉許獎Ariel Cheng6A
嘉許獎Ruby Kwok (17-18)6A
嘉許獎Ophelia Ng (17-18)6A
嘉許獎Gigi Cheng5C
嘉許獎Iberia Kwan5C
嘉許獎Sharon Yau5C
第五屆九龍城區卓越學生領袖獎勵計劃
入圍領袖學生獎(中學組)入圍領袖學生獎Jackie Chan5A
優異學生領袖獎(中學組)優異學生領袖獎Gigi Cheng5C
2018-2019 Outstanding Discipline Prefect Award
Prefect AwardCindy Au Yeung5C
Prefect AwardGigi Cheng5C
Prefect AwardAlice Lai5C
Scholarships
Internal
01. St. Magdalene of Canossa Scholarships
Outstanding Leadership and ServicesRachel Chui6D
02. Holy Family Scholarships
Outstanding Student in Each FormRachel Chui6D
Marsh Wong5A
Belle Chan4D
Hilda Lee3C
Kitty Cen2D
Winnie Zhang1B
03. Alumnae Association Scholarship
Outstanding All-rounderMeritJackie Chan5A
MeritVictoria Lau5A
Cindy Au Yeung5C
04. Alumnae Association Scholarships
Outstanding AchieverHayley Sham6D
Gigi Cheng5C
05. Parent-Teacher Association Scholarships
Most Improved StudentAtris Yeung6A
Kristy Chan5A
Bobo Li4C
Christy Lo3D
Audrey Cheng2B
06. Parent-Teacher Association Scholarship
Outstanding Achievement in SportsMay Lam2B
07. Sr Margaret Lee Memorial Scholarship
Outstanding Performance in ArtHitomi Lee6C
08. Mr Weldon Lam Wing Fai Memorial Scholarships
Outstanding Performance in STEM ActivitiesAriel Cheng6A
Tracy Puk5D
Jutta Law3C
09. Dr Ivo Chen Scholarships
Outstanding Achievement in Community ServiceBobo Chui5A
Abby Chung5C
Simmy Choi4D
10. Anne Anita Cheung Scholarships
Outstanding Achievement in Sports and LeadershipGloria Lam4C
Jolly Chan4D
Cassie Chong4D
11. Angela Fu Scholarships
Outstanding Performance in PSHE subjectsRachel Chui6D
12. Ho Chui Fong Scholarships
Outstanding Performance in Chinese LanguageCharmaine Li2D
13. Heather Kwok Scholarships
Hong Kong Representative in International Sports EventsMinnie Law5C
14. Teresa Lau Scholarships
Outstanding Performance in Selfdirected and Self-motivated LearningSophie Au Yeung3B
15. Freda Lee Scholarships
Outstanding Performance in Art and CreativityCarrie Cheung4D
16. Ada Liu Scholarships
Outstanding Academic AchievementHilda Lee3C
Kitty Cen2D
17. Liu’s Sisters Scholarships
Outstanding Performance in Serving the SchoolRachel Dei3C
18. Lydia Sheung Scholarships
Outstanding Performance in Music and SpeechHelen Law5D
Eunice Leung1D
19. Teresa Tang Scholarships
Outstanding Performance in Serving the SchoolAlice Choy6A
Rachel Cheung5A
Victoria Lau5A
20. Winnie Tong Scholarships
Outstanding Performance in ArtHitomi Lee6C
Aimee Lau5D
21. Tsui’s Scholarships
Outstanding Performance in Sciences/
22 Tsui’s Scholarships
Outstanding Performance in MathematicsJamie Yeh5A
23. Bessie Wong Scholarships
Outstanding Performance in LanguagesLouisa Fernandes5C
24. Bessie Wong Scholarships
Outstanding Performance in Dance and DramaJackie Chan5A
Kelly Cheung5D
Yvonne Ng1A
25. Patricia Wong Scholarships
Outstanding Performance in I.T.ActivitiesHilda Lee3C
Kitty Cen2D
2017-2018 Youth Arch Student Improvement Award
Improvement AwardSally Wong5B
Improvement AwardStephanie Chan6A
Improvement AwardAmanda Leung6B
Improvement AwardKristy Wong6C
Improvement AwardJasmine Yuen6D
Improvement AwardTania So5A
Improvement AwardRenee Ma5C
Improvement AwardKelly Cheung5D
Improvement AwardCatherine Jum4B
Improvement AwardSandy Ho4C
Improvement AwardCatrin Lam4C
Improvement AwardAngie Wong4D
Improvement AwardZoe Pang3B
Improvement AwardSammi Fok3C
Improvement AwardZoe Law3C
Improvement AwardVanessa Li3C
Improvement AwardOsanna Chow2B
Improvement AwardMay Lam2B
Improvement AwardTiffany Kei2D
Improvement AwardCheryl Liu2D
2018 Upward Mobility Scholarship
Jackie Chan5A
Rosella Lam5A
2018 Multi-faceted Excellence Scholarship
Beverly Wong6C
2018 第四屆全港青少年進步獎
進步獎Vicky Lam4A
2018 黃廷方獎學金
Cindy Au Yeung5C
2018-2019 Rev. Joseph Carra Memorial Education Grants for S4-6 students
Phoebe Cheung4D
2018-2019 Sir Edward Youde Memorial Prizes
Athena Wong 6A
Rachel Chui6D
A.S. Watson Group Hong Kong Student Sports Award
Cherrie Chong6A